The 50th Welsh 1000m Peaks Race 2020 (Snowdonia) Start List

Saturday 06 June 2020 Competitor Statistics (Total=230, Online=98%) Postal entries (nnn*) were last uploaded on 27 February 2020 Note that competitors entered into a solo class are sorted by Surname, and then Forename. Teams are listed in entry order. See the Event Website for ā€ˇfurther details. Use the competitor Amend Entry function to view and/or amend your details.
Filter by Club = AND Country =   
Team
No
Name Age
Class
Club Co.
Long Fell Race (162)
160Thomas Adams MSEN GBR
174Luke Addison MSEN Clwydian Range RunnersGBR
169Paul Addison M60 DPFRGBR
57Grundy Allison W45 Tattenhall RunnersGBR
165Sarah Andrew WSEN Glossopdale HarriersGBR
213Elton Angle-Smith M40 Eryri HarriersGBR
41David Appleton MSEN Anabasis Mountaineering ClubGBR
56Rob Arden M40 Tattenhall RunnersGBR
105Chris Atherton MSEN Ambleside ACGBR
82Matthew Atkinson MSEN Keswick ACGBR
42John Atyeo M50 Mercia Fell RunnersGBR
131Stuart Barnard M40 Mersey TriGBR
114Tobias Barthelmes MU23 Keswick ACGBR
155John Bassett M55 Wallasey ACGBR
34Richard Bate MSEN Mercia Fell RunnersGBR
197David Baugh M60 Denbigh HarriersGBR
210Katy Baugh WSEN Denbigh Harriers RCGBR
198Menai Baugh W60 Denbigh Harriers GBR
23James Bayford MSEN GBR
162Mark Beighton M45 Belper HarriersGBR
100James Bellin MSEN Mynyddwyr De Cymru (MDC)CYM
73Ieuan Belshaw MSEN Eryri HarriersGBR
102David Bevan M50 Saddleworth Runners ClubGBR
101Andrew Blackmore M50 Mynyddwyr De Cymru (MDC)GBR
208James Blore MSEN Chepstow HarriersGBR
189Gareth Booth M45 GBR
67Richard Borne M50 Mysteruns of AbergeleGBR
145Chris Bowers M40 Wallasey ACGBR
147Stephen Bozier M40 NWRRCGBR
25Dave Brown MSEN Run Free Fell RunnersGBR
203Helen Brown W45 Mynydd DuGBR
117Jez Brown M45 Buckley RunnersGBR
121Richard Brown M50 Sale HarriersGBR
184Ishmael Burdeau M50 GBR
143Heather Cameron - Whytock WSEN Southwell Running ClubGBR
54Daniel-James Carrington MSEN Running Forever RCGBR
22Chris Chambers M50 Mynydd DuGBR
8Gary Clarke M40 Oswestry OlympiansGBR
19Sam Clough MSEN Mountain Goat CollectiveGBR
132Philip Dabner M50 Wallasey ACGBR
72Jay Dale MSEN Mow Cop RunnersGBR
93Clare Dallimore WSEN Mynyddwyr De Cymru (MDC)GBR
97*Anthony Davies M50 Eryri HarriersGBR
156Glen Davies M60 Mercia Fell RunnersGBR
44Mike Davies M55 Run Free Fell RunnersGBR
16Stephen Dixon M65 Valley Striders ACGBR
106Steven Donnelly M50 GBR
46Nick Easthill M50 GBR
36Peter Eccleston MSEN Coventry Godiva HarriersGBR
214Aled Edwards MSEN Eryri HarriersGBR
84Guto Edwards M50 Eryri HarriersGBR
27Chris Egan M50 Tring RCGBR
59James Ellen MSEN 1 ITBGBR
128Karen Elvers W45 Mynyddwyr De Cymru (MDC)GBR
61Iain Embrey MSEN HBTGBR
205Heath Emma W40 Run Free Fell RunnersGBR
190Luke Emms M40 GBR
83Dave Farrow M55 Mercia Fell RunnersGBR
104William Feline M40 Stubbington Green RunnersGBR
80Rachel Findlay-Robinson WSEN Keswick ACGBR
1Toby Forrester M50 Mercia Fell Runners GBR
136Matthew Fortes M40 Eryri HarriersGBR
31Matt Garnett MSEN GoodGym Race TeamGBR
7Tim Gears M40 Oswestry OlympiansGBR
139Joel Gomes M40 Wrexham A A CGBR
65Martin Green M60 Maldwyn Harriers GBR
24Andrew Hallam MSEN Holcombe HarriersGBR
89John Hallett M40 Mynyddwyr De Cymru (MDC)GBR
52Lance Hamilton-Griffiths MSEN Glossopdale HarrriersGBR
186Peter Hampshire M45 Pensby RunnersGBR
60Zoe Harding WSEN EUHHGBR
191Rob Harper M40 Manchester Triathlon ClubGBR
142Jonathan Hatton MSEN Southwell Running ClubGBR
144Samantha Hatton WSEN Southwell Running ClubGBR
154Tom Heard M40 Oswestry OlympiansGBR
94Jenny Heming W45 Eryri HarriersCYM
146Matthew Hetherington MSEN Northumberland Fell RunnersGBR
127Simon Hewitt M40 GBR
138Diane Heyder-Bruckner WSEN Aberystwyth ACGBR
6Neal Hockley M40 Eryri HarriersGBR
95Paul Hodges M50 Eryri HarriersGBR
111Jack Hodgson MSEN GBR
170Roger Hodgson M60 Derwent Vally OrienteersGBR
166Robin Hoffmann M40 Glossopdale HarriersGBR
74Andrew Holt M45 Dark Peak Fell RunnersGBR
66Andrew Hunter M45 Beeston ACGBR
32Adam Jackson M45 Northern Fells Running ClubGBR
98Andrew Jackson M55 GorphwysfaGBR
151Alan Jones M50 Mersey TriGBR
129Gareth Jones M70 M.D.C.GBR
157Paul Jones M45 Eryri HarriersGBR
78*Peter Jones M45 Oswestry OlympiansGBR
125Richard Jones MSEN Run Free Fell RunnersGBR
76Mark Kemp M40 Hermitage HarriersGBR
88Oliver Lamford MSEN Mynyddwyr De Cymru (MDC)GBR
124Edward Lesniak M65 Achille Ratti Climbing ClubGBR
199Peter Lester-Owen M55 Denbigh Harriers RCGBR
150Arthur Livesey MSEN GBR
49Owen Lovelock MSEN Run Free Fell RunnersGBR
167Gareth Lynch M45 Mynydd DuGBR
161*Greg May MSEN Todmorden HarriersGBR
140Rupert May M45 Ivanhoe RunnersGBR
92Andrew Mcpherson M40 Brabond ACGBR
179James McQueen M50 Eryri HarriersGBR
201*Will Miller M40 Eryri HarriersGBR
126Celia Mills W55 GBR
35Oliver Mitchell MSEN MGCGBR
43Simon Moralee M40 Run Free Fell RunnersGBR
195Keith Morgan M55 Ashbourne RCGBR
14Paul Murrin M45 Chepstow HarriersGBR
17Oliver Nokes MSEN Royal NavyGBR
63Matt O'Keefe MSEN Mynyddwyr De Cymru (MDC)CYM
21Zac O'Neil M40 Wellingborough & district ACGBR
180Russell Owen M60 Eryri HarriersGBR
185Ricky Parrish MSEN Todmorden HarriersGBR
50Steve Payne M60 GBR
196Simon Pickard M45 Stockport Harriers & ACGBR
5Karol Piotrowski MSEN RSEA PenalaraPOL
37Dave Powell M55 Aberystwyth ACGBR
29Mel Price W45 Mercia Fell RunnersGBR
200Heather Pritchard-Jones W45 Run Free Fell RunnersGBR
2Rhian Probert W50 Mynydd DuGBR
181Jacob Ratcliffe MSEN GBR
118Donna Redvers Jones W45 GBR
85Owen Rees M45 GBR
26Warren Renkel MSEN Run Free Fell RunnersGBR
81Nicola Richards W40 Mercia Fell RunnersGBR
40Gary Robinson M50 WFAGBR
168Jan Rogers W55 Chester Triathlon ClubGBR
116John Rolton MSEN CRRGBR
91Chris Rowlands M60 Eryri HarriersGBR
68Kean Rowlands M60 Eryri HarriersGBR
206Elaine Sargent W50 Run Free Fell RunnersGBR
134Jack Scott MSEN GBR
64David Sexton M45 GBR
178Chris Shearlock M45 GBR
183Ben Shirley M40 Wellingborough & district ACGBR
133John Simpson M55 Prestatyn Running ClubGBR
202Richard Smith MSEN Clwydian Range RunnersGBR
39Andrew Sprague M50 GBR
55Daniel Stinton M40 Glossopdale HarriersGBR
164Andrew Sutton M40 Macclesfield Harriers & ACGBR
96Scott Tebb MSEN GBR
159Bev Tucker W50 Mynydd duGBR
158Paul Tucker M50 Mynydd duGBR
30Tom Turner MSEN Mynydd DuGBR
90Jack Tyrie MSEN Anabasis Mountaineering Club GBR
212Jack Tyrie MSEN Anabasis Mountaineering Club GBR
130Simon Ward M50 Wallasey ACGBR
45Greg Wasinski M40 Meirionnydd RCGBR
172Tim Watson M55 Eryri Harriers GBR
58Dylan Webber M40 GBR
20Ben Wells M40 Meirionnydd Running Club GBR
70Daniel Wheat MSEN Southwell RCGBR
9Neil Wilkes M40 Mercia Fell RunnersGBR
207Derek Williams M55 GBR
33Gwion Williams M45 Eryri HarriersGBR
173Gwyn Williams M45 GBR
188Ian Williams M50 GBR
218Tony Wood MSEN Denbigh HarriersGBR
119Kate Worthington W40 Eryri HarriersGBR
152Mike Young M40 MerseytriGBR

Long Challenge Race (31)
87Matt Baker MSEN GBR
18Joe Barlow M60 GBR
217Anna Bienkowska WSEN Dark Peak Fell RunnersGBR
204Nigel Blandford M55 GBR
194Ben Burgess M45 GBR
47Kye Byrne MSEN Warrington Running clubGBR
4Dan Coleman MSEN 19 RA LADGBR
153Bernard Corfe M50 GBR
149Leslie Cupis M55 Ryde HarriersGBR
71Simon Eaton M50 Fat old manGBR
99Nigel Eldridge M45 Ryde HarriersGBR
103Amy Fox WSEN GBR
69Lee Fuller M40 Warrington Running ClubGBR
216Phil Gosden M40 7REMEGBR
3Colin Goulder MSEN Cheshire Tally Ho! Hare & Hounds Club GBR
192Andrew Gray M45 GBR
175David Haywood M40 GBR
193Tom Hughes M45 GBR
108David Owen Jones M55 Denbigh Harriers RCGBR
10Mark Lamb MSEN Mornington Chasers RCGBR
122Grant Little MSEN Chester Triathlon ClubGBR
120Osian Lloyd M45 GBR
215Nick Marriott M45 GBR
48Rodney Parker M45 Ryde Harriers/ CoastguardGBR
123Chris Randall M40 GBR
79John Sammut MSEN GBR
28David Soley M55 Eryri HarriersGBR
177Kieran Tatum MSEN GBR
163Chris Tym M55 Reaseheath College GBR
15Dominic Ward MSEN GBR
53Alistair Williams MU23 GBR

Short Fell Race (6)
176Greg Bell M50 GBR
109Stephen Cannons M55 GBR
148Tom Edwards MSEN GBR
209Matthew Harrison M45 Shropshire ShufflersGBR
86Julie Lloyd-Evans W45 Oswestry Olympians GBR
135Rob Morgan M50 RAF Shawbury GBR

Short Challenge Race (7)
171Cathryn Beckett W45 GBR
182Alex Buchanan MSEN Raccoon RacingGBR
11Lara Gilman WSEN Mornington Chasers RCGBR
38Colin Hughes M45 RbR clubGBR
12Jason Jackson M45 Raccoon RacingGBR
113David Malatynski M65 Raccoon RacingGBR
115Ian The Ginger Gazelle Parfitt M50 Racoon Racing GBR

Long Challenge Race (Pairs) (16)
13Adam Preston M45 Meirionnydd Running ClubGBR
Dylan Evans M55 Meirionnydd Running ClubGBR
51Mike Graham M55 GBR
Peter Graham MSEN GBR
62Gary Crone M45 FireSport UKGBR
Andrew Smallwood M45 FireSport UKGBR
75Liam Mitchell MSEN GBR
Robyn Mitchell WSEN GBR
110John Sullivan M55 GBR
Dom Sullivan MU23 GBR
112Laurent Gorce M40 Llamwyr Llyn Striders GBR
Laura Gorce WSEN Llamwyr Llyn Striders GBR
187Michael Symons M50 GBR
Matthew Symons MSEN GBR
211Ed Wotton MSEN GBR
Matt Wotton MSEN GBR

Short Challenge Race (Pairs) (8)
77John Pelton M55 GBR
Fi Fransson W45 GBR
107Julia Jones W40 Eryri HarriersGBR
Anwen Hockley WU15 Eryri HarriersGBR
137Nikki Royse WSEN GorphwysfaGBR
Emma Newman WSEN Newmarket JoggersGBR
141Thomas O'Hare MSEN GBR
Fabio Antonini MSEN GBR

Copyright © 1988 - 2020.  Fabian Computers Limited trading as Fabian4.  All Rights Reserved. | Company Registration No: 02265351